Sensacje Nauki 3

Świat, w którym żyjemy... Nad Przepaścią.

Religie i wierzenia
Jak pisał Karol Bunsch (ur. 22 lutego 1898 w Krakowie, zm. 24 listopada 1987 polski pisarz i publicysta), „Bogowie umierają wraz z wyznawcami…” Czy to znaczy, że Bogowie, którzy stracili wyznawców  też przestali istnieć? Przecież byli, jak wieść niesie… Nieśmiertelni.
 

Wiele starożytnych kultur opierało swe wierzenia na istnieniu Bogów. Cały starożytny świat w nich wierzył… Egipcjanie, Grecy, Aztekowie, Inkowie, Japończycy, Hindusi, Chińczycy, Słowianie, Galowie, Normanie, Germanie,… itd.
 Przecież obecne Światowe Religie mają  
w tych wierzeniach  swoje korzenie.  Czy nasi przodkowie nie wiedzieli, w kogo wierzą ? Dlaczego nikt im nie powiedział, że łamią pierwsze przykazanie dekalogu: Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną... To samo pytanie powinno dotyczyć obecnych wyznawców Hinduizmu i Buddyzmu, którzy wyznają wiarę w istnienie istot nadprzyrodzonych (np. dewy), lub wyznawców Shinto w Japonii.  A może nasi przodkowie wierzyli w tych samych Bogów, co my obecnie ? Może starożytni Bogowie wcale nie wyginęli...

 
Głównym źródłem poglądów teistycznych, czyli zakładających istnienie Boga są religie. Przykładowe religie teistyczne to: Chrześcijaństwo, Hinduizm (większość odłamów), Islam, Judaizm, Zaratusztrianizm. Istnieją również religie (oraz duchowe ścieżki) o przeciwnym do teizmu, non teistycznym światopoglądzie: Buddyzm, Konfucjanizm, Taoizm.
 Nie negują one jednak istnienia Boga…Skupiają się one bardziej na jego naukach. 

We wszystkich jednak religiach uznaje się Boga lub Bogów za stworzycieli życia na Ziemi.
Może zastanawiać fakt, że choć różne starożytne cywilizacje, które 
nie miały ze sobą wówczas kontaktu ... Azję i Ameryki odkryto dość późno, a Chińczycy o Egipcie jeszcze nie słyszeli... oparły na tym fakcie swoje wierzenia i piszą to samo.  
 Mało tego... we wszystkich tych przekazach występują Bogowie i Boginie... czyli występują w rodzaju żeńskim i męskim.

Jakby nie patrzeć, Bogowie tworzyli podobną do ludzkiej społeczność. Był ich cały Panteon czyli ogół Bóstw. Religie oparte na panteonie to:
 Politeizm (z st. gr. πολύς polys - "liczny" + θεός theos - "bóg"; wielobóstwo) - wiara w istnienie wielu bogów (np. przed chrześcijańska religia Słowian, religia starożytnej Grecji, starożytnego Egiptu, wierzenia Azteków, shinto, neopogaństwo). Według islamu, politeizm (szirk) jest ciężkim grzechem; w podobnym tonie wypowiada się również Biblia.

W religiach politeistycznych bogowie mają zdefiniowane osobowości i sfery, którymi się zajmują. Tak na przykład w starożytnej Grecji Posejdon był bogiem morza, a Afrodyta - boginią miłości. Politeistyczne bóstwa mogą w mitach rodzić się, zakochiwać, walczyć między sobą. Zazwyczaj nie są wszechwiedzące ani wszechmogące, choć są o wiele bardziej potężne od ludzi i nieśmiertelne.

Cechą większości religii politeistycznych jest występowanie panteonów, czyli hierarchii bóstw. Bogów w obrębie panteonu łączą zazwyczaj więzi pokrewieństwa czy też małżeństwa. Liczba bogów w panteonie może symbolizować kompletność (np. liczba 12 w kulturze europejskiej ze względu na dwunastu bogów w panteonie olimpijskim). Politeiści posiadają również mitologie - historie opisujące czyny bogów i przy okazji wyjaśniające naturę świata lub przekazujące prawdy psychologiczne. Wg Wikipedii …
 
Jak można zauważyć... Bogowie byli i są według wielu obecnych wyznawców odpowiedzialni za wszystkie sfery natury... kosmosu, oceanu, ziemi, powietrza, lasu czy podziemi... lub życia … urodzaju, ogniska domowego, miłości czy wojny.
Aż chciałoby się powiedzieć, że Bogowie w dawnych czasach byli odpowiedzialni za to wszystko, za co odpowiadają obecnie nasi naukowcy i specjaliści. Zastanawiać może fakt czy w tamtych czasach Egipcjanie, Izraelici, Grecy, Celtowie, Aztekowie i inni... kontaktowali się z wieloma różnymi Istotami czy były to te same "Osoby", które  potrafiły się szybko przemieszczać drogą lotniczą z kontynentu na kontynent ?        

Skąd wziął się w chrześcijaństwie Bóg jednoosobowy... Oczywiście nie wyklucza to wśród Bogów przywódcy. Takim był na przykład Zeus z Mitologii Greckiej. Identyczną hierarchię można znaleźć we wszystkich innych przekazach o Bogach. Co tych wszystkich Bogów wyróżniało na tle żyjących wówczas ludzi ? Na pewno wiedza o technologiach, o których ludzie nie mieli wtedy, zielonego pojęcia. Jednym z takich cudów było zapłodnienie In vitro… czy w Biblii potrafimy doczytać się takich przypadków ?

Pierwszy dotyczył Sary... żony Abrahama. Miał on miejsce w III wieku przed naszą erą .
Jak podaje Biblia... Abraham i Sara byli już bardzo starzy i nie mieli ze sobą dzieci. Wszystko wskazywało na to, że Sara była bezpłodna. Bóg zdecydował jednak, że Abraham powinien mieć potomka. 
 
 Spotkał się więc Bóg z Abrahamem, by zapowiedzieć dla niego narodziny syna ...
Przybył do niego... jak czytamy w Biblii... pod postacią jednego z trzech wędrowców. Dwaj z nich (towarzyszący Bogu aniołowie) poszli potem do Lota (bratanka Abrahama) zapowiedzieć zagładę Sodomy, zaś trzeci zapowiedział Abrahamowi i Sarze, że niebawem staną się rodzicami. Słysząc to, Sara się uśmiechnęła. A wędrowiec zapytał:- Dlaczego Sara się śmieje? Wtedy Sara zdradziła, że ma lat 90, a mąż 100 i wydaje się jej to niemożliwe. Niedługo potem stała się brzemienna i urodziła syna, którego z rozkazu Boga nazwano Izaakiem.

Drugi podobny przypadek…
Narodzenie z Dziewicy opisywane jest w Nowym Testamencie i dotyczy Matki Chrystusa – Marii. Ludzie nie potrafili zrozumieć, jak to jest możliwe…by zajść w ciążę bez stosunku ???
Józef mąż Marii też się dziwił… jak to mogło się wydarzyć. Podejrzewał zdradę... Dziewictwo jednak zachowała… Akuszerki to sprawdziły i potwierdziły… Maria nie kłamała !!!

Zgodnie z Ewangelią Mateusza, kiedy mąż Marii uświadomił sobie, że spodziewa się ona dziecka, zamierzał ją oddalić, ale za namową Anioła nie uczynił tego (Mt 1,19-25).

 
W/g teologów chrześcijańskich,
Maria pozostała przez całe życie dziewicą, także po urodzeniu Jezusa.
 Moim zdaniem jest to już lekka przesada z zachowaniem dziewictwa po porodzie. Choć to też byłoby możliwe … Cesarskie cięcie. Jak można zauważyć, choć Biblia ma niemało lat… ludzie ją piszący zawarli w niej dużo prawdy. 

Czas najwyższy, by zacząć nasze rozważania o Aniołach. Istnieje wiele opisów tych Istot oraz ich uczestnictwa w życiu ludzi. W religiach wielu cywilizacji były one pośrednikami między bogami a człowiekiem. Czy Anioły należy traktować jako duchy czy jako byty cielesne ? 

Zapraszam więc na kolejną pod stronę
Cheruby i Anioły by to wyjaśnić. 
Kreator strony - przetestuj